Je pravda, že při každodenních vycházkách nám mráz barvil tváře i nosy na červeno, zalézal pod kabáty, čepice i za nehty, ale neodradilo nás to.

Na sadech děti postavily domečky pro skřítky – čteme knížku o skřítcích, proto.

Do všech oddělení družin zavítali i Tři králové, kteří zazpívali a přítomné děti obdarovali dárečky.

Na začátku ledna děti v kině prožily příběh s WONKOU. Muzikálově laděný příběh doporučujeme všem.

V lednu nechybělo vyrábění.

Pro kamarády z Klíčku, s kterými je čekal turnaj v kuželkách, vyrobily děti „plašiče strašidel a duchů“.

Sníh někam zmizel, a tak si ho děti připomněly výrobou sněhuláků… sněhuláci na oplátku pro děti skrývali tajemství.

Medvídci hnědí si pěkně „napucli“ bříško a na strom ve družině si přilétli odpočinout i ptáčci.

Ke krmítkům, jak na sadech, tak i v parku Pod Kotnovem, přilétli ptáčci, tentokráte opravdu živí.

Družinou prolétla i Meluzínka a zanechala nám slaďoučký recept.

Do botanické zahrady jsme donesli několik krmítek. Zima určitě neřekla poslední slovo a ptáčkům v botanické zahradě přijde určitě vhod každé zrníčko.

Na výstavě „ Když čas je vším“ si děti vyzkoušely vyplnit i pracovní list.

Masopustem a jeho tradicemi děti provedla studentka čtvrtého ročníku knihařství Bella. Poté si děti vyrobily masky.

Sedmnáctý ročník v turnaji kuželek proběhl v polovině ledna. Souboj čtyř družstev si užil každý závodník. Putovní pohár zůstal v Klíčku, ale Pavoučci si odnesli za třetí a čtvrté místo také pohár. Trochu malý, ale už zdobí poličku ve družině.

Děti nenavštívil v družině Mikuláš, nemohly navštívit vánoční výstavu, nevystoupily s vánočním programem v Alzheimer centru, ale i tak se toho událo dost.

Advent děti přivítaly úklidem nafoukaného listí, které ubíralo na vánoční atmosféře. Ozdobily smrček a vytvořily „maštal“, kam se uchýlil Josef s Marií a Ježíškem.

V družinách se připravovalo cukroví – tradiční banánové jednohubky, smažená jablíčka v těstíčku, burizonové karamelky.

Na Vánoční dílně si děti vyrobily rybičky, skřítka, svícínek, ozdobičky a další drobnosti, které udělají dobře na duši. Nechybělo ani malování perníčků.

Výstavu o betlémech s reedukačním programem navštívilo pouze jedno oddělení. Další oddělení si nenechalo ujít výstavu černobílých fotografií Tábora od známého fotografa Mareše.

Napadl sníh, a tak se bobovalo, a stavěli se sněhuláci.

Dvě oddělení si připomněla narození Ježíška vánoční besídkou.

Děti z I. oddělení vyrobily krmítka se semínky, přinesly jablíčka, mrkev a vzaly s sebou pár kaštanů, které si myslivci neodvezli, a zanesly to, jako každý rok, do Struh, kde ozdobili těmito dobrotami několik stromečků, či spíše keříků….

Přejeme štěstí, zdraví a bystrou mysl v roce 2024.

Příroda se začala připravovat na zimu, a tak cestu do družiny pokryla vrstva listí. Dětem to udělalo radost. Popadly hrábě, košťata a lopatky a pustily se do práce.

V knihovně se s panem Dolenským staly zálesáky a vypravily se s ním v jeho knize do lesa. Potom si každý vytvořil svůj palouček, kde si postavily stan.

V listopadu ve družině také probíhá vyhlášení sběru žaludů a kaštanů. Tento rok to bylo již po osmnácté. Zúčastnilo se celkem 49 dětí a dohromady nasbíraly 1799 kg. Putovní pohár si letos odneslo II. oddělení ŠD. Každý sběrač byl odměněn dárečkem. Letos vyhrál Pepča ze 2. třídy.

Děti se zúčastnily i literární soutěže. Vyhlášení proběhlo v aule zemědělské školy. Děti z první třídy malovaly komiksy a starší psaly příběhy. Vše bylo tentokráte o suchomilných rostlinách, které můžeme vidět v Botanické zahradě v Táboře. Všech 19 účastníků získalo diplom a dáreček. Ti, jejichž příběh se líbil nejvíce, si ještě odnesli kaktus. Ostatní si mohli vyrobit aspoň kaktus v podobě papírové.

V listopadu se také vařilo. Hubertovy jednohubky jsou dobroty s ovocem. Děti vařily v cvičné kuchyňce ve škole. Vařily se „vánočky“. Mrkvová, zdravá a pudingová. Zní to zvláštně, ale všechny byly dobré. Ochutnávali je totiž všichni, kteří v sobotu 25.11. přišli do Divadelní kavárny v Táboře.

Sobotní odpoledne 25.11. se sešla děvčata z I. oddělení ŠD a pěveckého kroužku, aby svým vánočním programem potěšila při pořádání Soutěže o nejlepší a nejchutnější vánočku.

V porotě, která hodnotila vánočky, zasedla i herečka a textařka Gabriela Osvaldová a básník, spisovatel a moderátor Ivo Šmoldas. Bylo to příjemné odpoledne.

Všechna oddělení družiny navštívila i kino. Animovaný film „Přání“ svým příběhem pohladil každého, nejen děti.

Na listopad to nebylo málo akcí, co myslíte?

V říjnu si opravdu každý přišel na své.

Ve družinách se vařilo – smažená jablíčka a křížaly.

V knihovně se děti setkaly se spisovatelkou Magdou Rutovou, která jim představila svoji knihu

„Já chobotnice“ a ještě si vytvořily obrázek s chobotnicí.

Kino si užily dvakrát: Esa z pralesa 2 a Želvy Ninja.

Celý měsíc se malovalo a tvořilo. Připomněli jsme si J. Žižku, Světový den pošt a Den stromů.

Do konce října děti sbíraly žaludy a kaštany, které si pak odvezly tři myslivecká sdružení.

Bojovka pro říjen proběhla v duchu hledání Stromů roku – máme jich pět. Tedy už jen čtyři, lípa v Měšicích je již pokácená.

Zájemci o archeologii přišli i v sobotu, aby si v družině uvařili oběd, vytvořili podzimní dekoraci a s Prokopem a Jiřím objevovali tajemství trhů ve středověku.

Jako každý rok se konala i Drakiáda…a že to létalo.

Ve středu 15. listopadu se sešla všechna oddělení školní družiny, aby jako již tradičně vyslechla, jak se děti během září a října činily ve sběru kaštanů, žaludů, ale i jablíček a suchého pečiva.

Pro tři myslivecká sdružení sbíralo čtyřicet devět dětí a nasbíralo 1799 kg dobrot pro zvířátka do lesa. Před samotným vyhlášením si děti popovídaly s panem Nemravou, který přivedl i svého věrného čtyřnohého kamaráda Jardu. Porovnaly si, jak jsou těžké parohy srnečka, jelena a daňka.

Myslivecká sdružení a SRPŠ Aktovka při Základní škole Mikuláše z Husi si této práce opravdu váží, a proto si všichni sběrači z dnešního vyhlašování odnášely krásné ceny a chutné dorty. Vítězné družstvo se bude celý rok ještě pyšnit „putovním pohárem“.

U oslavy osmnáctého výročí zahájení sběru kaštanů a žaludů chyběly už jen bubliny.

Děkuji všem sběračům za vynikající výkon a za stálou přízeň mysliveckých sdružení.