11. a 13. 6. jsme se šesťáky absolvovali Biologický kurz v přírodě. Vyrazili jsme od školy v 8hodin ráno směrem ke Švehlovu mostu a kolem řeky Lesoparkem Pintovka.

Žáci se rozdělili do pracovních skupin a snažili se získávat body při plnění různých fyzických i vědomostních úkolů v přírodě. Při hře „kimovka“ si děti procvičily krátkodobou optickou paměť, při provádění lesem poslepu šlo zase o obratnost a vzájemnou důvěru mezi kamarády-průvodci.

Děti si také mohly poslechnout čilý ruch v mraveništi fonendoskopem, nalovit si larvy chrostíků v potoce ve Vlčím dole, v Horeckém rybníčku nachytat nějaké vodní živočichy do sítěk a v neposlední řadě se také vykoupat, letní teploty nás totiž provázely celý den. Ve čtvrtek jsme měli větší štěstí, děti chytly třeba skokana hnědého, škebli rybničnou, larvy šidélek, potápníka, larvu komára. V úterý jsme zase vyrušili volavku, nalovili plovatku bahenní, bruslařku.

Po celou dobu jsme se snažili zapamatovat si co nejvíce druhů rostlin a živočichů, které děti v závěru poznávaly s určovacími klíči.

Ve čtvrtek jsme se s dětmi staly svědky dramatické události neboli hnízdního parazitismu v přímém přenosu – při lovení larev chrostíků nám téměř na hlavy vypadla 3 ptačí mláďata, která byla zrovna vyhozena z hnízda vetřelcem – mládětem kukačky obecné.

Vítězné skupiny dostaly za odměnu osvěžující nanuky a kolem 14. hod jsme se vrátili se všemi ke Kotnovu. Akce se nám povedla a těšíme se zase příští rok.

Učitelky přírodopisu Zuzana Hejná a Markéta Abazidová

Ve čtvrtek 23. 5. 2019 jsme se vypravili na zeměpisnou exkurzi. Cestou do rakouského Gmündu jsme viděli náš největší rybník Rožmberk. Po příjezdu do solných lázní v Gmündu jsme strávili dvě hodiny v místních solných lázních. Pak nás čekal hlavní cíl naší cesty – bývalý koncentrační tábor v Mauthausenu. Prohlídka celého památníku a seznámení se smutnou historií tábora, ve kterém během druhé světové války zahynulo velké množství nevinných lidí, nám připomnělo, jaké utrpení zde lidé prožívali.

Druhý den jsme se vypravili vlakem do Českých Budějovic, kde nás čekala prohlídka budějovického Budvaru a zákulisí výroby našeho slavného piva.

Exkurze se nám moc líbila hlavně pro rozmanitost a různorodý charakter navštívených míst.

IMG 20190523 153009

SPOLEČNÁ